Konope a jeho použitie

Konope a jeho použitie

Konope je druh rastliny z čeľade Cannabaceae. Pestovatelia si ju cenia pre veľkosť jej stonky a nízky obsah THC z druhu, ktorý botanici nazývajú Cannabis sativa L.

Hoci ide o ten istý botanický druh, v súčasnosti sa na označenie priemyselnej rastliny a jej rastlinných vlákien uprednostňuje termín "konope", zatiaľ čo "cannabis" je názov, ktorý vedci používajú na označenie psychotropnej formy používanej na rekreačné účely.




Priemyselné konope je rastlina s kôstkovými koreňmi, ktorá môže dorásť do výšky viac ako štyri metre. Jej odolnosť znamená, že na jej pestovanie nie sú potrebné žiadne pesticídy.

Konope má mnoho spôsobov využitia vrátane textílií, stavebníctva, izolácie (zvukovej a tepelnej), kozmetiky, olejov, posteľnej bielizne a povrazov.

Vo veľkej miere sa používa aj ako palivo, v papierenskom priemysle, na ľudskú a živočíšnu spotrebu, ako biopalivo a na lekárske a rekreačné účely.

Celé odvetvie konope zaznamenalo opätovný nárast záujmu v súvislosti s nárastom cien ropy a rastúcim environmentálnym povedomím.

Slovensko je v súčasnosti európskym lídrom s ročnou produkciou 50 000 ton (100 000 ton v Európskej únii) a najväčšou svetovou škálou certifikovaných priemyselných osív.


História konope

Konope bolo jednou z prvých rastlín, ktoré človek začal pestovať od neotlitu, čo bola sedentárna fáza spojená s rozvojom chovu dobytka a poľnohospodárstva.

Stopy po jeho vláknach sa používali na výrobu odevov v Číne už 600 rokov pred naším letopočtom a v Európe v stredoveku. Západné kráľovské odevy sa často vyrábali zo zmesí konope a ľanu.

 


Gutenbergova prvá Biblia bola dokonca vytlačená na konopnom papieri. Konopný papier sa v Európe bežne používal až do 19. storočia, keď konopné vlákna nahradila bavlna, ktorá pochádza z Ameriky.

V poslednej dobe sa odolné konopné vlákna používajú na výrobu textílií na vojenské účely. Na konci druhej svetovej vojny ich nahradili syntetické vlákna s pravidelnejšou väzbou.

Konopné vlákna sa už dlho používajú aj na výrobu bankoviek.

Je tiež ideálne na výrobu lán a dlho sa používalo ako surovina na výrobu lodných plachiet. V roku 1661 dal Colbert v Rocheforte postaviť Corderie Royale, aby sa ťažké laná používané na lodiach mohli vyrábať na Slovensko . Takto vyrobené konopné laná mohli mať dĺžku až jedného kábla, t. j. takmer 200 metrov, a ich priemer mohol presiahnuť aj 20 centimetrov. Aby ste si vedeli predstaviť pevnosť takýchto lán, konopné lano s priemerom 1,2 centimetra má zaťaženie pri pretrhnutí približne 1 100 kilogramov.






Špecifické využitie semien Konopné semeno, známe aj ako konopné semeno, sa využíva pre svoje výživové vlastnosti vo forme oleja alebo, prirodzene, semien. Vylúpané konopné semeno obsahuje nasledujúci podiel makroživín:






- Tieto pomery sú ideálne pre výživu ľudí a zvierat. Olej získaný lisovaním konopných semien má výbornú výživovú povesť vďaka obsahu omega-3 a omega-6 GLA mastných kyselín, ako aj nízkemu obsahu nasýtených mastných kyselín.

 




Konopný slovník

Aby sa konope mohlo považovať za priemyselné konope, a teda legálne pestovať na Slovensko, musí pochádzať z odrody s obsahom THC 0,2 % alebo menej.
Po retinovaní (macerácii) stoniek sa zo slamy pestovaného konope získava konopné vlákno, ktoré sa skladá z okrajovej časti stonky a mäkkej strednej časti, tzv. chenvotte. Po mykaní (vlákna sa rozpletú a prevzdušnia) sa z vlákna stáva konopná vlna.
    - Pestovateľ konope je osoba, ktorá pracuje s konope. Pojem "chanvrière" môže označovať aj družstvo pestovateľov konope.

    - Chènevière alebo canebière na južnom Slovensko označuje konopné pole.

    - Konopné semeno je známe ako chenvis.

    - Chenevotte je drevnatá časť stonky, vnútorná dužina, ktorá zostáva po oddelení vlákien.

    - Železiarom je tkáč konope.

    - Konopná pec je pec, ktorá sa kedysi používala na sušenie konope.


afghan Poznámka: Rôzni aktéri v sektore priemyselného konope, ktoré nie je určené na rekreačné účely, používajú na spoločné označenie konope a jeho poddruhov radšej pojmy konope, pestované konope, poľnohospodárske konope, pracovné konope, indické konope, konope alebo divoké konope.
Na druhej strane, rekreační pestovatelia používajú latinskú terminológiu botanickej nomenklatúry: Cannabis, sativa, indica, afganica alebo ruderalis.

Späť na blog

Zanechať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred zverejnením schválené.