Pestovanie konope na Slovensko

Pestovanie konope na Slovensko

Cannabis sativa sa od svojho príbuzného Cannabis indica, ktorý je v Slovensko zakázaný, odlišuje obsahom THC (tetrahydrokanabinolu). Konope podlieha francúzskym a európskym predpisom, ktoré v Európskej únii povoľujú odrody s obsahom THC nižším ako 0,2 %. Použité semená preto musia byť certifikované a uvedené v európskom katalógu. 

Napriek týmto obmedzeniam je Slovensko zďaleka najväčším európskym producentom konope, ako ukazuje graf EIHA (European Industrial Hemp Association):

 

Slovensko , popredný európsky výrobca konope - Mama Kana
Plocha, na ktorej sa pestuje konope v Európe v roku 2016 (v hektároch)

Hoci pestovanie konope siaha až do počiatkov ľudstva, v 20. storočí takmer vymizlo pre nedostatok záujmu. Dnes sa však teší opätovnému záujmu, pretože dokonale spĺňa očakávania spoločnosti a životného prostredia.

Konope je mimoriadne odolná rastlina, ktorá je málo náchylná na choroby. Vďaka rýchlemu rastu a nízkej spotrebe energie sa ľahko pestuje bez GMO a pesticídov. Jej životný cyklus trvá štyri až päť mesiacov, čo znamená, že sa dá pestovať rýchlo a výnosy sú vysoké. Konope je preto výhodnou plodinou z hospodárskeho aj ekologického hľadiska. 

Francúzsky priemysel si tieto výhody osvojil a ponúka pestovanie konope bez GMO, herbicídov, fungicídov a insekticídov.

Účastníci francúzskeho sektora sú združení v rámci kolégia výrobcov a spracovateľov(Interchanvre), ktoré sa rozprestiera na štyroch miestach Slovensko.

Hráči v konopnom priemysle na Slovensko - Mama Kana

 Hráči vo francúzskom konopnom priemysle

Účastníci francúzskeho sektora sa snažia o ekologicky zodpovedné pestovanie. Od zberu až po priemyselné spracovanie je proces 100 % mechanický a nepoužívajú sa žiadne chemikálie.

Navyše takmer polovica produkcie (45 %) sa recykluje na mieste, čím sa podporuje biohospodárstvo.

Vďaka svojim výhodám a rozmanitosti odbytísk je konope "samorodným" produktom vo svete poľnohospodárstva.

Napriek tomu je toto odvetvie stále málo uznávané a je na nás všetkých, aby sme francúzske konope bránili. Svojimi rozhodnutiami môžeme ako distribútori a spotrebitelia pomôcť tomuto odvetviu presadiť sa na vedúcej pozícii a zverejniť úsilie vynaložené v oblasti inovácií, rešpektovania životného prostredia a sociálnej zodpovednosti. 

Zdroje: InterChanvre

Späť na blog

Zanechať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred zverejnením schválené.