Konope sa už dlho pestuje vonku.
V skutočnosti je to jedna z najstarších poľnohospodárskych plodín. Na druhej strane, pestovanie pod strechou je pomerne nové, existuje menej ako sto rokov. To isté platí aj pre pestovanie pod sklom, ktoré je relatívne nové. Väčšina pokrokov v pestovaní konope nastala počas éry pestovania pod strechou a vývoj technológií nám umožnil rozšíriť naše poznatky o tejto rastline. Aké sú však výhody jednotlivých spôsobov pestovania?
Prirodzené prostredie Vs kontrolované prostredie
Prostredie je najdôležitejším faktorom úspešnej úrody. Pestovanie v interiéri má tú výhodu, že umožňuje pestovateľovi kontrolovať prostredie. Kontrola teploty, svetelných zdrojov, produkcie C02 a vlhkosti, to všetko pomáha vytvoriť stabilné prostredie, ktoré umožňuje rastlinám rásť čo najlepšie bez rizika narušenia "zvonka".
Vytvorenie prirodzeného prostredia v interiéri však môže byť komplikované, najmä pokiaľ ide o kontrolu škodcov (mole, pavúky, mušky atď.).
Novým trendom v pestovaní konope sú aj skleníky.
Vďaka lacnej konštrukcii, menšiemu počtu svetiel a menšiemu vetraniu ako v interiéri môžu pestovatelia zbierať úrodu po celý rok, takmer v akejkoľvek zemepisnej šírke. V skleníku je hlavnou výhodou možnosť manipulovať s osvetlením a okrem slnečného svetla pridávať aj umelé svetlo.
Pestovateľskú sezónu možno predĺžiť do jesene a zimy pridaním osvetlenia počas zamračených dní a jeho dlhším zapnutím, aby sa kompenzovali kratšie dni. Nejde však len o zvýšenie množstva energie. Dobre navrhnuté prostredie skleníka zostáva v noci alebo začiatkom jari nad nízkymi vonkajšími teplotami. Počas chladného obdobia možno skleník jednoducho vykurovať.
Takáto mikroklíma poskytuje flexibilitu, akú pri pestovaní vo vnútri alebo vonku nenájdete. Slnečné lúče ohrievajú vzduch a pôdu, zatiaľ čo priehľadné steny udržiavajú vlhkosť a teplo v skleníku na optimálnej, nastaviteľnej úrovni. Na druhej strane, pestovanie vonku si vyžaduje klímu vhodnú pre rastliny, t. j. dobré vystavenie slnku, teplé dni, mierne noci a nízku vlhkosť.
Rozdiely v nákladoch na pestovanie vo vnútri, v skleníku a vonku
Všetky tri typy pestovania si vyžadujú značné počiatočné náklady. V podniku na pestovanie konope sa náklady na pracovnú silu líšia v závislosti od toho, či sa plodina pestuje vo vnútri, v skleníku alebo vonku.
V interiérovej záhrade môže byť niekoľko zberov ročne a vždy je čo robiť: strihanie, školenie, zalievanie, kŕmenie atď. Na druhej strane, vonku je zvyčajne len jeden zber ročne. Veľká vonkajšia plantáž môže do zberu potrebovať len štyroch ľudí, na rozdiel od pestovania v interiéri, ktoré si vyžaduje viac ľudí.
Vysoké náklady na indoor pestovanie sa vrátia vďaka celoročnej úrode a silnejším, spravidla kvalitnejším produktom.
V prípade pestovania v skleníku sú náklady na elektrickú energiu nižšie ako pri pestovaní vo vnútorných priestoroch. Napriek tomu je úroda vo všeobecnosti stálejšia ako pri pestovaní v interiéri alebo exteriéri.
Pokiaľ ide o vonkajšie pestovanie, vzhľadom na rastúce náklady na energiu a stále sa zvyšujúci dopyt sa javí ako vynikajúca alternatíva, ktorá ponúka kvalitné produkty za veľmi rozumnú cenu.
Kvalita konope
Pestovanie v halách je známe tým, že produkuje špičkové výrobky.
Možnosť kontrolovať prostredie a urýchliť šľachtenie viedla k vytvoreniu nových odrôd s rozmanitými a rôznorodými organoleptickými profilmi.
Zavedenie vysokého množstva CO2 podporuje rast púčikov, ktoré nemusia bojovať s vetrom a dažďom ani so žiadnym prírodným živlom, ktorý by ich mohol poškodiť. Vonku kvety možno nevyzerajú dokonale, ale ich vôňa a účinky nie sú o nič menej zachované.
V skutočnosti niektorí ľudia uprednostňujú organické konope pestované vonku pred akýmkoľvek konope pestovaným v interiéri.
Myšlienka, že terroir je rovnako dôležitý ako v prípade vína, v procese, keď si rastlina prisvojuje vlastnosti prostredia, nie je bez základu.
Takže všetko, čo teraz musíte urobiť, je posúdiť sami.
Na značky, pripravte sa, konope !!!!